Proč právě lisované granule?

Proč jsou podle našeho názoru lisované granule pro vašeho psa zdravější?

Existují dvě různé formy výroby suchého krmiva. Jedná se o extrudaci a lisování. Největší rozdíl mezi těmito dvěma způsoby je absolutní teplota během výroby. Během extrudace se pod vlivem tlaku a přidaného tepla dostává teplota krmiva vysoko nad 100 °C. Tímto způsobem se krmivo jakoby „upeče“ a vytváří se „křupavé“ granule pro psy. Tato vysoká teplota negativně ovlivňuje obsah důležitých látek, což je známé také z oblasti lidské výživy.

Zejména tuky a některé vitamíny (především B-komplex) jsou velmi citlivé na zahřívání nad 100 °C. Když se tuk „upeče“, vzniká mnoho dalších volných mastných kyselin, které mají například velmi negativní vliv na metabolismus v játrech.

V počáteční fázi výroby extrudovaného krmiva pro psy se prováděla extrudace, aby se zvýšila stravitelnost sacharidů. Ale protože k uvolnění sacharidů může docházet již předem (podobně jako při vaření) a stravitelnost ostatních surovin (bílkoviny, tuky, vitamíny, minerály a stopové prvky) nelze extruzí zvýšit, stává se tato výroba nadbytečná a podle našeho názoru ještě negativní, protože chemické procesy, které při teplotách nad 100 °C vznikají, nelze přesně zmapovat. Při extrudování probíhají v surovinách změny, o kterých nemáme informace. Nevíme, do jaké míry se tuky, bílkoviny, stopové prvky, vitamíny a minerály během extrudace mění a jaké to má důsledky pro psa.

Dobrým příkladem toho, co se děje při ohřevu nad 100 °C, je kůrka chleba. Ačkoli je upečená ze stejné mouky jako vnitřek, kůrka zhnědne a chutná hořce. Jedná se o evidentní důkaz, že došlo k výrazné změně v charakteru materiálu. Při lisování (za studena) při maximální teplotě 75 °C nedochází ke změně povahy suroviny; ani v kombinaci s jinými surovinami.

Kromě výše uvedených poznatků existuje ještě několik důležitých důvodů, proč před extrudováním dáváme přednost lisování krmiva Farm Food HE.

Mimo jiné se jedná o skutečnost, že při extrudování nelze použít celou řadu důležitých surovin s vysokým obsahem bílkovin (např. hemoglobin), protože by se při zahřátí nad 100 °C zcela upekly.

Během lisování při teplotě 75 °C zůstávají tyto složky kompletní a v původním stavu. Tím významně přispívají k celkové kvalitě krmiva, a tím i k optimálnímu životu a zdraví našich psů. V případě správně lisovaných granulí se živiny uvolňují rovnoměrněji. To je proto, že se Farm Food v žaludku rozpouští pomalu, z vnějšku. Extrudované granule naproti tomu zcela absorbují žaludeční šťávy a pak se rozpadnou najednou.

Kromě toho, že lisované granule v žaludku mnohem méně „plavou”, je toto pomalé rozpouštění jedním z hlavních důvodů, proč je u správně slisovaných granulí pravděpodobnost nadýmání zřetelně nižší než v případě extrudovaných granulí. Proto je také velmi důležité, aby se Farm Food HE nemíchalo s extrudovanými granulemi.

Na rozdíl od extrudovaných granulí můžete Farm Food HE smíchat s čerstvým masem, jako např. Farm Fresh Food. Chcete-li zřetelně poznat rozdíl mezi lisováním a extrudací, můžete provést sami jednoduše zkoušku, a to následujícím způsobem:

  1. Expanzní zkouška Farm Food HE:Vezměte si dvě velké sklenice.
  2. Vyberte extrudované krmivo (extrudované krmivo zůstává plavat na vodě).
  3. Nyní si vezměte stejné množství v gramech Farm Food HE a extrudovaného krmiva. Například 100 g Farm Food HE a 100 g extrudovaného krmiva. Dejte každý druh krmiva do vlastní sklenice.
  4. Přidejte trochu octa, abyste napodobili kyselé prostředí v naplněném žaludku.
  5. Pak obě sklenice naplňte vlažnou vodou.
  6. Nechte je chvíli odstát.
  7. Již po několika minutách můžete vidět jasný výsledek.

Již během krátké doby můžete pozorovat rozdíl a v rozmezí od půl hodiny až hodiny této zkoušky můžete vidět, co se v žaludku psa děje; a to je právě jeden z mnoha důvodů, proč pro Farm Food HE využíváme lisování, nikoli extrudaci!

Farm Food HE & Cerstvé produktu