Výživové poradenství

Ze zkušenosti víme, že většina psů nemá při neomezeném krmení nikdy dost. Níže uvedené hodnoty se proto musí brát pouze jako průměrné. U každé uvedené hodnoty přitom platí: dávku krmení přizpůsobujte vzhledu psa, neboť žádní dva psi nejsou úplně shodní. Dobrým výchozím bodem je kontrola, zda na pohmat cítíte žebra psa. Žebra ale nesmí být viditelná (u hladkosrstých plemen). Nikdy nezvyšujte předepsanou dávku o více než 25 %. Je to z důvodu délky psích střev, která jsou v porovnání s lidskými střevy 7x kratší. Tlak vzniklý příliš velkým množstvím zkonzumovaného krmiva může způsobit nedokonalé vstřebávání výživných látek ve střevech, což vede k následnému úbytku hmotnosti Vašeho psa. Svému psovi zajistěte rovněž neustálý přísun čerstvé vody!

Růstová fáze 1: (štěňata až do stáří ca 3 měsíce)

V období do zhruba 3 měsíců se štěně vyvíjí velice rychle. Dobrá výživa je proto velice důležitá jako základna pro další rozvoj Vašeho psa.

„Dobrý zdravotní stav začíná zdravou střevní flórou“. To je poznatek, který se podle našich zkušeností stává stále důležitějším. Průjmy a ostatní střevní potíže (a to nejen u štěňat) bývají často důsledkem nedostatečné střevní flóry. O nedostatečné střevní flóře hovoříme tehdy, pokud se ve střevech nachází příliš málo kolonií bakterií různého druhu. V tomto případě dochází k nedostatečnému rozložení potravy, které vede ke kvašení a hnití v tlustém střevě, jež způsobuje průjmy.

Proto je velice důležité, aby se u Vašeho štěněte již od nejranějšího věku vytvořila zdravá a stabilní střevní flóra.

Při budování zdravé střevní flóry je nutné věnovat zvýšenou pozornost následujícím 3 skutečnostem!

1.      Štěňata se rodí bez střevní flóry.

2.      Ve štěněčím věku se musí vytvoření správné střevní flóry podporovat podáváním „správných“ bakterií ve stravě.

3.      Suché krmivo (včetně krmiva Farm Food HE) je ve své podstatě sterilní a k vytvoření střevní flóry nepřispívá.

Již mnoho let poskytujeme standardní poradenství jak postupovat při krmení štěňat, které vychází z výše uvedených skutečností. Proto musí krmení kromě poskytnutí potřebných živit také podporovat správnou tvorbu stabilní střevní flóry. Našimi radami se řídí stále více chovatelů, kteří se přesvědčili, že opravdu fungují, a předávají je dále majitelům štěňat.

Pokud je to nutné (např. pokud má fena málo mléka nebo mléko vůbec nemá), podávejte štěňatům Farm Food č. 1. Bylo zjištěno, že toto patentované náhradní mléko vyráběné z plnotučného kozího mléka, je nejlepší náhradou mateřského mléka.

Od věku 3 až 4 týdnů můžete začít štěňata přikrmovat. Až na výjimky se nedoporučuje podávat štěňatům kaši (v přírodě přece také nenajdou

„rybníky plné kaše“).

Zejména pro štěňata je důležité, aby jejich první pevná potrava obsahovala nejen živiny, ale rovněž látky podporující tvorbu zdravé a vyvážené střevní flóry.

Z tohoto důvodu doporučujeme první týdny kromě mateřského mléka podávat pouze čerstvé maso z řady Farm Food Fresh. Je dobré začít s krmením Farm Food Fresh Rundvlees Compleet a po dosažení 5 týdnů postupně přejít na krmení Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet.

V době mezi 6 až 8 týdny postupně přejdete na krmení Farm Food HE. Během těchto dvou týdnů budete postupně snižovat množství podávaného čerstvého masa a přidávat krmivo Farm Food HE (rozdělené do minimálně 5 porcí za den).

Při prodeji štěňat, která byla od narození krmena produkty Farm Food Fresh a HE, předejte kupujícímu následující informace o výživě: Od 8 týdnů do 8 měsíců je nutné 2 dny v týdnu nahradit krmení Farm Food HE krmením  Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet. Rovněž je možné občas trochu krmení Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet zamíchat do granulí. Tímto způsobem se střevní flóra dále stabilizuje (50 gramů krmiva Farm Food HE odpovídá zhruba 100 gramům krmiva Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet).

Dlouholeté zkušenosti ukazují, že kombinace krmiva Farm Food HE a čerstvého masa, jež obsahuje minimálně 60 % nezpracovaných (nepraných) drštěk, přináší nejlepší výsledky. Proto je v naší nabídce krmení Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet. Pokud nemá stolice požadovanou konzistenci, doporučujeme podávat krmení Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet delší dobu a později postupně přejít na krmení Farm Food HE.

Změna majitele

Odchod z hnízda spojený s prodejem má na štěně velký vliv. Ztráta matky a sourozenců, nové prostředí s novými podivnými pachy a zvuky, nové situace: to vše s sebou nese mnoho stresu. Tento stres má velký vliv na trávení. Naše rada proto zní: pamatujte na tuto skutečnost a krmte své štěně první dny opatrně.

Protože jen nutné dále pracovat na tvorbě střevní flóry, je nutné proto začít (nebo pokračovat) s podáváním čerstvého masa Farm Food Fresh. Pokud Vaše štěně u chovatele krmení Farm Food Fresh nedostávalo, je nejlepší krmit štěně první 2 týdny pouze krmením Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet. Dále může přejít na směs krmení Farm Food HE a Farm Food Fresh. V průběhu dvou týdnů můžete snižovat dávku čerstvého masa a zvyšovat dávku Farm Food HE (50 gramů granulí odpovídá 100 gramům čerstvého masa). Po jednom měsíci můžete 5 dnů v týdnu podávat krmení Farm Food HE. Kromě krmení Farm Food HE doporučujeme podávat 2 dny v týdnu krmení Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet, aby došlo k dalšímu budování a udržení správné střevní flóry.

Růstová fáze 2: (do stáří 7 až 8 měsíců)

Většina štěňat dosáhne na konci tohoto období tří čtvrtin své hmotnosti v dospělosti. Štěně dostává 5 dnů v týdnu krmení Farm Food HE a zbylé 2 dny krmení Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet (nebo každý den trochu krmení Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet promíchaného s granulemi). Celková denní dávka je rozdělena do 3 až 4 porcí.

Růstová fáze 3: (do dospělosti, ca 18 až 24 měsíců)

V tomto období se budeme muset vypořádat s tím, že s vyšším věkem příjem krmiva na kilogram hmotnosti klesá, zatímco v této růstové fázi se denní příjem krmiva takřka nemění. V závislosti na aktivitě Vašeho psa (a/nebo jeho majitele) je denní dávka v tomto období přibližné shodná s dávkou, kterou Váš pes potřebuje v dospělosti.

Do věku 10 měsíců dostává pes kromě krmení Farm Food HE ještě dvakrát týdně krmení Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet. Do věku 10 měsíců se celková denní dávka rozdělí na 3 porce, později na 2 porce. V tomto období je rovněž možné ve dnech, kdy by mělo krmit čerstvým masem, podávat směs malého množství krmení Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet a granulí.

Dospělí a/nebo pracující psi

Denní dávka krmení Farm Food HE vždy závisí na aktivitě psa. Někteří psi mají tendenci přijímat různé množství krmení, čímž někdy přijmou více, než skutečně potřebují, a následně opět méně. Jedná se o přirozený stravovací systém, se kterým si nemusíte dělat starosti, pokud ovšem pes neztrácí na váze. V tom případě může být pes nemocný. Na základě zdravotního stavu Vašeho psa můžete určit, kolik krmení denně dostane. Pokud dávku krmení přizpůsobíte vzhledu psa, můžete určit, jaké množství krmení Váš pes denně v průměru potřebuje. Celková denní dávka je rozdělena do 2 porcí. Kromě toho rovněž doporučujeme zařadit do jídelníčku dospělých psů jednou týdně čerstvé maso (krmivo Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet) na údržbu zdravé střevní flóry.

Březí a kojící feny

V prvních pěti týdnech březosti nepotřebuje fena vyšší přísun krmiva. Od 6. týdne můžete dávku krmiva postupně zvýšit až na asi jeden a půl násobek původní dávky.

Kojící feny potřebují opravdu velké množství krmení, 2 až 3násobek původní dávky. Denní dávku rozdělte na několik (2 až 4) porcí a březím i kojícím fenám pravidelně (nejlépe pokaždé) do jídla přidávejte trochu krmení Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet. Krmení je zcela kompletní, nemusíte přidávat vápník nebo jakékoliv jiné doplňky stravy. Fenu i štěňata můžete případně přikrmovat mlékem Farm Food č. 1 a bázi plnotučného kozího mléka.

Ze zkušenosti víme, že březí feny mají v posledních týdnech březosti potíže s příjmem celé dávky krmení Farm Food HE. Pokud tato situace nastane, můžete fenu několikrát denně krmit pouze krmením Farm Food Fresh Pens & Hart Compleet a pokračovat v tom i v průběhu několika prvních dnů po porodu.

Senioři

Starší psi s přibývajícím věkem potřebují stále méně krmení. To ovšem znamená, že kromě méně energie přijímají každý den kromě jiného i méně bílkovin. U tzv. „speciálních krmiv“ se často stává, že se při snížení příjmu bílkoviny zvýší riziko absence aminokyselin, které mají za úkol udržovat dobrý zdravotní stav a správnou imunitu. Proto se i starým psům podává krmení Farm Food HE. Díky aminokyselinám obsaženým v krmivu Farm Food He setrvávají staří psi ve výborné kondici. Není výjimkou, že staří psi, kteří v pozdějším věku poprvé přejdou na krmivo Farm Food HE, najednou „omládnou“.

Rovněž střevní flóra starých psů si zaslouží více pozornosti. Pokud budete její stav udržovat a pravidelně krmit čerstvým masem, tím vyšší imunitu bude pes mít.

Zvláštní pozornost po odčervení psa

Parazitární infekce může vážně ovlivnit činnost střeva i střevní flóru. Zasažení infekcí není vždy viditelné ve stolici. Červí larvy se mohou rozšířit do celého těla. Je proto důležité Vašeho psa pravidelně odčervovat. Příslušné přípravky na odčervení a plán použití získáte u svého zvěrolékaře nebo v obchodě s chovatelskými potřebami. Je však důležité občas použít jinou značku přípravku (s jinou účinnou látkou), aby se zabránilo vzniku rezistence.

Vzhledem k tomu, že případná parazitární infekce má rovněž negativní vliv na střevní flóru psa, doporučujeme po odčervení psovi nasadit několikadenní kúru na obnovení zdravé střevní flóry a zařadit do jídelníčku čerstvé maso ve formě krmiva Farm Food Fresh.

Farm Food HE & Cerstvé produktu